Zawsze dawało mi ogrom pozytywnej energii, gdy mogłam obserwować, jak moje kandydatki, czy kandydaci ekscytują się wizją zmiany pracy. A ekscytowali się, gdy odnajdywali to, co odpowiadało na ich motywację. I pewnie dlatego z uporem maniaka u każdego klienta, z którym pracowałam szukałam wszystkiego, co może motywować ludzi do pracy.
Każdego może motywować coś zupełnie innego. Można jednak powiedzieć, że najczęściej źródła motywacji są podobne i da się je ująć w 6 kategoriach, opisanych przez Lou Adlera w książce Hire with your Head.
Zauważ, że typowy przebieg kick-off calla (zwanego też briefem, intake callem) zawiera w sobie pytania, które dotykają wszystkich sześciu wymienionych powyżej obszarów.
W końcu pytamy o zakres zadań i wymagane kompetencje, kulturę organizacyjną, ofertę wynagrodzenia, możliwe ścieżki rozwojowe, a także godziny i miejsca pracy.
Gdy zadaję wszystkie potrzebne pytania, zawsze z tyłu głowy świeci mi z ogromną intensywnością pytanie: komu mogłoby się to spodobać? kto by się tym zajarał? i dlaczego?
Komu to się nie spodoba? I dlaczego?
A jeżeli chcesz poczytać więcej o tym, jak powinno wyglądać takie spotkanie, polecam zajrzeć do wpisu Kacpra Trzepiecińskiego, tu: https://hssgroup.pl/2022/11/30/brief-rekrutacyjny-jak-dobrze-go-przygotowac/ |
W większości przypadków oferta jest w stanie odpowiedzieć na motywacje płynące z kilku źródeł, ale prawdopodobnie okaże się też, że na jedną, lub dwie grupy nie będzie nic do zaproponowania.
Pozyskanych informacji używam już na etapie ogłoszenia
Dbam o to, aby zarówno treścią, jak i brzmieniem ogłoszenia oddać charakter i vibe zespołu, a także wprost wspominam o kulturze organizacyjnej. Opisuję możliwości rozwoju oraz zakres zadań i największe wyzwanie. Piszę również, jakie warunki pracy oferujemy, do jakiego stopnia jesteśmy elastyczni (lub nie), no i podaję widełki (jeżeli mogę - a zawsze staram się móc ;) )
Rozmowę rekrutacyjną zawsze rozpoczynam od poznania motywacji i często do tego wracam
Przykład:
“Wspomniałaś przed chwilą, że w obecnej pracy brakuje ci możliwości rozwoju, więc pewnie ucieszy cię to, że mamy budżet szkoleniowy, dostęp do licznych kursów online, a także dajemy możliwość regularnej zmiany projektów, tak byś mogła cały czas się rozwijać”
Aktywnie słucham, szukając przejawów ekscytacji i zwracając uwagę na to, kiedy się pojawia
Obowiązkowo, składając ofertę wspominam o wszystkim tym, co jako firma mamy do zaoferowania, a co jest spójne z motywacją kandydatki
Przykład:
“Małgosiu, wierzę, że dołączając do nas w bardzo krótkim czasie rozwiniesz swoje kompetencje, ponieważ będziesz mogła zajmować się procesem rekrutacyjnym end to end, a ponadto powierzymy ci opiekę nad 4-ma klientami, z których każdy ma otwarte rekrutacje na inne role”
Jestem również czujna na wszelkie przejawy rozczarowania i obojętności, kiedy pytam o opinię na temat złożonej oferty
Tylko tyle i aż tyle!