To jest część druga tekstu, do część pierwszą zapraszam tu.W "poprzednim odcinku" pisałam o tym,...
Feedback i emocje cz. 3
To jest część trzecia tekstu, po część pierwszą zapraszam tu, a drugą tu.
Bezpośrednia Konfrontacja
Według podejścia Radykalnej Szczerości, jedynym dobrym punktem wyjścia do udzielania feedbacku jest postawa, w której troszczymy się osobiście o osobę, której przekazujemy informację zwrotną oraz jesteśmy gotowi bezpośrednio skonfrontować (tę osobę z zachowaniem, które wypadałoby zmienić).
👉👉Z moich obserwacji wynika, że ludziom dużo trudniej przychodzi bezpośrednia konfrontacja, niż osobista troska. 👈👈
Co warto rozważyć, aby wzbudzić w sobie gotowość do konfrontowania w sposób bezpośredni?
Twoja osobista odpowiedzialność
Będziesz gorliwie upominał swojego bliźniego, aby na ciebie nie spadła odpowiedzialność za jego grzech.
19.17 Księga Kapłańska
Wyobraź sobie, że nowa osoba dołącza do Twojego zespołu. Zarówno Ty, jak i pozostałe osoby pracujecie tu już od dłuższego czasu. Nowa koleżanka notorycznie wymawia źle nazwę firmy Klienta podczas Waszych wewnętrznych rozmów, gdy szykujecie się do ważnego spotkania z Klientem.
Błąd pojawia się również podczas kluczowej prezentacji, na której obecni są przedstawiciele Klienta.
Klient czuje się urażony i nie dochodzi do współpracy. Kto powinien czuć się odpowiedzialny? Nowa osoba, która źle wymawiała nazwę firmy, czy współpracownicy, którzy wiedzieli o tym, ale nie zwrócili jej uwagi?
Przykładów, takich jak ten, można by znaleźć setki!
❗❗ Jeżeli widzisz, że ktoś popełnia błąd - czy to w wykonywaniu swoich zadań, czy to w relacjach z innymi osobami, unikając przekazania feedbacku stajesz się współodpowiedzialna za każde powtórzenie tego błędu.❗❗
Przyjaznej i skutecznej “konfrontacji” można się nauczyć
Zebranie się na odwagę i wypracowanie odpowiedniej postawy to najważniejsza rzecz, bez której nie da się przekazać feedbacku.
Może się jednak okazać, że dużym wyzwaniem jest również etap, w którym trzeba przygotować komunikat oraz zdecydować się w jakiej formie go przekazać.
Na szczęście przez lata powstało wiele przydatnych narzędzi i zasad, których stosowanie w niemal 100% przypadków gwarantuje sukces w przekazywaniu informacji zwrotnej.
Jeśli twój brat zgrzeszy przeciw tobie, idź i uświadom mu to w osobistej rozmowie. Jeśli cię posłucha, pozyskałeś swego brata. Jeśli jednak nie posłucha, udaj się do niego ponownie, tym razem z jeszcze jedną lub dwiema osobami, aby każda sprawa opierała się na zeznaniach dwóch lub trzech świadków. Jeśli i w tym przypadku nie posłucha, przedstaw sprawę wspólnocie (...).
Mt. 18.15-18
👇👇👇 ZASADY👇👇👇
- Chwal publicznie, bo pochwała jest miła :)
- Krytykę przekazuj na stronie, czyli na osobności. Dla każdego krępujące jest popełnianie błędów, nie stawiaj nikogo w sytuacji, gdy wiele osób słucha o jej błędach
- Opieraj feedback na faktach - wspominaj konkretne zdarzenia, sytuacje, momenty, słowa.
- Pokazuj konsekwencje - aby zmotywować. Powiedz, co może się stać, jeżeli dana osoba nie popracuje z Twoim feedbackiem i nie postara się zmienić zachowania?
- Zachęcaj do rozmowy, pytaj - czasami możesz tylko podskórnie czuć, że coś jest nie tak, ale nie do końca rozumieć co tak na prawdę się wydarzyło. Wtedy możesz zapytać: “dlaczego w tej sytuacji postąpiłaś właśnie w ten sposób?”
Jest wiele pomocnych modeli, które mogą ułatwić przygotowanie się do przekazania informacji zwrotnej. Nie będę ich tu opisywać, ale odsyłam do wujka google
- Fuko
- Spinka
- NVC
Kto upomina bliźniego, spotyka się w końcu z większą wdzięcznością, niż język pochlebcy.
Przypowieści Salomona 28.23
A co zrobić, jeżeli feedback jest odrzucany?
Kto poucza szydercę, ściąga na siebie wzgardę (...), Nie strofuj szydercy, by Cię nie znienawidził.
Księga przysłów 9,7
Myślę, że pierwsze dwie części mojego wpisu pokazały, jak trudno czasami jest przekazać feedback. To jest zawsze wysiłek! Nawet jeżeli ktoś (tak jak ja) polubi to robić, to z reguły lubienie wynika z satysfakcji jaka płynie, gdy stajemy się katalizatorem pozytywnych zmian w innych ludziach. Nie do końca przyjemny jest sam akt przekazywania komuś informacji, że ma coś do poprawy…
Skoro więc podjęłaś wysiłek, uspokoiłaś emocje, przygotowałaś się, przekazałaś feedback pełen szacunku. Czy możesz wziąć odpowiedzialność za to, że ktoś go nie przyjmie? Wyśmieje? Odrzuci? Zignoruje?
Nie obarczajmy się tym.
Chyba kropka 🤔